Зрівнювання потенціалів у PV-системах
Щоб захистити PV-систему, між PV-системою і зовнішньою системою захисту від блискавки потрібно за можливості забезпечити фізичну відстань. Якщо це неможливо через умови, відстань можна зменшити, якщо
▪ якщо PV-систему інтегровано в зовнішню систему захисту від блискавки
▪ використовується ізольована система, наприклад, з високовольтним ізольованим провідником isCon®.
Важливі заходи
Для забезпечення комплексного захисту PV-системи необхідно враховувати такі моменти:
- Місцеве уземлення (PAS) має з’єднуватися з основним пристроєм зрівнювання потенціалів (HPAS).
- Провідники зрівнювання потенціалів мають прокладатися щільно й паралельно до ліній постійного струму.
- Інформаційні кабелі мають враховуватися в концепції захисту.

Чотирикроковий процес для комплексного захисту PV-систем
Крок 1: перевірка роздільчої відстані
Якщо потрібного інтервалу неможливо досягнути, металеві частини слід з’єднати так, щоб система могла перенести струм блискавки.
Крок 2: перевірка заходів захисту
Приклад: на стороні постійного й змінного струму вжито заходів для зрівнювання потенціалів блискавкозахисту, наприклад розрядник (тип 1)
Крок 3: підключення інформаційних кабелів
Інформаційні кабелі мають враховуватися в концепції захисту.
Крок 4: забезпечення зрівнювання потенціалів
На інверторі має розміщуватися місцева система зрівнювання потенціалу.
Роздільча відстань для PV-систем

Систему захисту від блискавки слід установлювати на зазначеній у стандарті DIN EN 62305 відстані до частин PV-системи. Зазвичай достатнім є роздільча відстань, що відповідає інтервалу від 0,5 до 1 м.
Системи кондиціонування, електричні датчики й PV-системи є прикладами дахових конструкцій, для яких необхідно дотримуватись роздільчої відстані. Цей інтервал дає змогу уникнути небезпечногоіскріння і струмів за зворотного удару блискавки між зовнішньою системою захисту від блискавки й металевими частинами будівлі, а також електричними пристроями. Проте часто через особливості конструкції таких інтервалів неможливо дотримуватися, особливо під час модернізації PV-систем. Надійним рішенням у такому разі буде високовольтна ізольована система isCon® від OBO. За допомогою кабелю isCon® можна безпечно сформувати роздільчу відстань 0,75 м у повітрі, а також 1,5 м для твердих будівельних матеріалів.
- Якщо роздільчої відстані неможливо досягнути
Якщо роздільчу відстань згідно з VDE 0185-305-3 (IEC/EN 62305-3) не вдається забезпечити через особливості конструкції, PV-систему слід інтегрувати в систему захисту від блискавки з використанням перевірених компонентів із струмовідводом 16 мм2 CU або 25 мм2 Алюміній, що можна вбудувати в систему захисту від блискавки. Компоненти захисту від блискавки для підключення мають пройти перевірку відповідно до VDE 0185-561-1 (IEC/EN 62561-1). У таких випадках на стороні постійного струму також необхідно встановлювати пристрої захисту від перенапруг типу 1 (клас I) або комбінований розрядник типу 1+2 (клас I+II), оскільки в будівлі неможливо контролювати струм блискавки.
Необхідне зрівнювання потенціалів блискавкозахисту, яке досягається в такий спосіб, з’єднує всі металеві компоненти й деталі, що проводять струм, зокрема систему уземлення, зі стандартною системою захисту від блискавки. Згідно з VDE 0185-305, частина 3 й 4 (IEC/EN 62305-3, -4), на лініях, що ведуть у будівлю, слід використовувати захист від перенапруг (SPD) типу 1 (клас I) або комбінований розрядник типу 1+2 (клас I+II). Ця вимога стосується встановлених на даху й на рівні землі, а також сторін постійного й змінного струму системи електроживлення на основі PV.
Вирішальне значення для визначення необхідності вживання заходів із захисту від високої напруги мають стандарти DIN VDE 0100-443 (VDE 0100-443), а також DIN VDE 0100-712 (VDE 0100-712).
Розміщення блискавкоприймальних щогл
Блискавкоприймальні щогли або стрижневі блискавкоприймачі слід розміщувати так, щоб вони не затіняли PV-модулі. Це пов’язано з тим, що навіть затінення одного елементу може призвести до зниження продуктивності всього рядка панелі. Згідно з VDE 0185-305-3, Дод. 5 стрижневі блискавкоприймачі мають перебувати на відстані принаймні 108 діаметрів від модулю. Варто зазначити, що PV-система має все ж перебувати в межах захисної зони стержневих блискавкоприймачів. За допомогою високовольтної ізольованої системи isCon® від OBO можна забезпечити потрібну роздільчу відстань.
Швидкий перехід
Основні дані виробу для зрівнювання потенціалів
Файли для завантаження для зрівнювання потенціалів
Також може Вас зацікавити
Контактна особа/дані для зв’язку
Ваша безпосередня контактна особа в OBO щодо теми «Фотовелектричні системи»
